Surabaya – Bali lądem

Aby przebyć trasę Surabaya – Bali lądem, można wsiąść w bezpośredni autobus do Denpasaru. Jedzie się ok. 12 godzin. Autobus przejeżdża przez Banyuwangi, gdzie znajduje się port. Odpływają stamtąd promy na Bali, gdzie szybko złapiemy busika do samego Denpasaru.

Długo

My po drodze chcieliśmy zwiedzić Bromo i Ijen, więc wybraliśmy inną opcję. Możesz o tym przeczytać w osobnym artykule. Fatalnym zrządzeniem losu, wszystko poszło nie tak i summa summarum nie dotarliśmy ani na, ani nawet pod wulkan Bromo. Jakość dróg w Indonezji pozostawia wiele do życzenia. Większości kierowców autobusów nie przeszkadza to jednak w ocieraniu się o śmierć przy okazji każdego wyprzedzania. Niestety, stan nawierzchni i ruch spowodowały, że przejechanie z Surabaya do portu zajęło nam kilkanaście godzin w okrutnym upale. Nie polecam odczuć towarzyszących zatrzymaniu się autobusu w tym piekle.

Dłużej

Gdyby jednak było nam dane jechać dalej, w porcie musielibyśmy krótko poczekać na prom. Po piętnastu minutach nasze stopy dotknęłyby brzegów Bali. Wskazówka: w porcie za bramkami, gdzie czeka się na transport, nie idź w lewo długim podjazdem (na prom dla samochodów), nawet jak przypłynie pierwszy. Czekaj grzecznie ze wszystkimi, chyba, że chcesz posiedzieć na przycumowanym statku półtorej godziny bez sensu. I nie pytaj skąd to wiem…

Tanio

Bali jest najbardziej znaną “rajską” wyspą i żyje dzięki turystyce. We wszystkich miejscach w Indonezji byliśmy atakowani przez tzw. Taxi Misters. Również w Gilimanuk nie byliśmy zaskoczeni chmarą naganiaczy próbujących nas namówić na fantastyczne okazje transportu do stolicy Bali. Wcześniej wybadaliśmy, do jakiego autobusu wsiadać i ile mniej-więcej może kosztować. Przystąpiliśmy do walki z panami kierowcami i ich giermkami. Po odfiltrowaniu najlepszej oferty i ostrym targowaniu – wsiedliśmy do autobusu. Za 50 tys. rupii od osoby, spędziliśmy w nim kolejne pięć godzin, zanim wylądowaliśmy w centrum stolicy Bali.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *